Komunikaty Księdza Biskupa

Drodzy Diecezjanie!

Znoszenie kolejnych ograniczeń, wprowadzonych w naszym kraju w związku z panującą pandemią koronawirusa, umożliwia także powrót do zwiększonej aktywności duszpasterskiej w parafiach i całej diecezji. Ufamy, że z Bożą pomocą podołamy licznym wyzwaniom, jakie rysują się przed nami w tej zmienionej rzeczywistości.
Pragnę przede wszystkim podziękować Wam, drodzy Diecezjanie, za trwanie w duchowej jedności i miłości wobec Kościoła i tej jego lokalnej cząstki, jaką jest nasza tarnowska diecezja. Przejawem tego jest wasza ustawiczna troska wyrażona poprzez modlitwę i postawę odpowiedzialności zarówno za swoją własną parafię, jak i za cały Kościół tarnowski. Dziękuję za ofiarną troskę o świątynie parafialne i funkcjonowanie naszych parafii oraz prowadzonych przez nie dzieł, co umożliwiają składane przez Was ofiary i dokonywane wpłaty na konta bankowe parafii. Bez ofiar składanych przez wiernych nie mogłyby funkcjonować również instytucje diecezjalne, takie jak Seminarium Duchowne i Kuria Diecezjalna, niemożliwe byłoby podejmowanie dzieł prowadzonych przez Caritas oraz wspieranie działalności misyjnej, w którą nasza diecezja od dziesiątków lat jest bardzo żywo zaangażowana. Wyrażam zatem gorącą wdzięczność za każdą formę duchowego i materialnego wspierania parafii i diecezji.
Dziękuję kapłanom za gorliwą posługę wiernym, szczególnie w sytuacjach, w których rodziły się obawy o ich własne zdrowie i życie. Dziękuję także za podjęcie przez księży współfinansowania potrzeb parafialnych z własnych środków.
Szacunek i wdzięczność wyrażam wobec pracowników Służby Zdrowia, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich zaangażowanych w dzieła wolontariatu podejmowane na rzecz dotkniętych pandemią. Opieka i troska o ludzi chorych, przebywających w domach pomocy społecznej czy też w zakładach opiekuńczo-leczniczych, pomoc ludziom starszym, samotnym, objętym kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym, jest świadectwem waszej chrześcijańskiej wiary i miłości a także pięknego człowieczeństwa.
W związku ze zbliżającym się ku końcowi okresem wielkanocnym, pragnę także przypomnieć i zachęcić Diecezjan do korzystania z sakramentu pokuty i przystępowania do Komunii św. wielkanocnej. Czas Komunii św. wielkanocnej trwa do Niedzieli Trójcy Świętej włącznie.
Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi zawierzamy wszystkie sprawy Kościoła, Ojczyzny i naszej diecezji. Niech wspiera nas orędownictwo świętych i błogosławionych diecezji tarnowskiej.

Z pasterskim błogosławieństwem i zapewnieniem o stałej modlitwie za moich Diecezjan

Tarnów, 21 maja 2020 r.

KOMUNIKAT 1:

Wyrażam głęboką wdzięczność za wszelkie przejawy życzliwości wyrażonej pod moim adresem w kontekście obchodzonych przeze mnie imienin.
Dziękuję za pamięć modlitewną oraz przekazane drogą listowną, mailową i telefoniczną życzenia. Wszelką okazaną mi dobroć odwzajemniam modlitwą, którą ogarniam wszystkich ludzi towarzyszących mi na drodze życia i pasterskiego posługiwania.

KOMUNIKAT 2:

Odpowiadając na potrzeby duchowe wiernych, niniejszym zarządzeniem, dopuszczam możliwość organizowania spotkań formacyjnych, kursów, katechez, rekolekcji przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich norm wynikających z ograniczeń wprowadzonych przez władze państwowe w związku ze stanem epidemii. Odpowiednim miejscem na tego rodzaju spotkania może być kościół.
Wyrażam wdzięczność wszystkim kapłanom za podejmowanie w czasie trwania pandemii różnych inicjatyw pastoralnych, charytatywnych oraz za troskę o wiernych. Proszę o podtrzymywanie kontaktów z poszczególnymi grupami i wspólnotami parafialnymi, jeśli to możliwe w ramach spotkań w małych grupach lub przez kontakt telefoniczny i internetowy.
Ponadto w czerwcu będzie możliwość przystąpienia do sakramentu bierzmowania (szczegóły na stronie: https://diecezja.tarnow.pl/index.php/wiadomosci/pola/item/7706-komunikat-w-sprawie-udzielania-sakramentu-bierzmowania-14-05-2020) oraz – w niektórych parafiach – możliwość wizytacji kanonicznej.
W dalszym ciągu zachęcam do modlitwy o ustanie epidemii szczególnie przez wstawiennictwo św. Sebastiana i naszego świętego rodaka - Szymona z Lipnicy.

Tarnów, 22.05.2020.
Ks. dr hab. Robert Kantor
KANCLERZ KURII

KOMUNIKAT 3:

Odpowiadając na potrzeby duchowe wiernych oraz mając na uwadze kierowane przez nich prośby o zezwolenie na celebrację pogrzebu z trumną w kościele („stacja w kościele”) postanawiam, niniejszym dekretem, dopuścić taką możliwość przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich norm wynikających z ograniczeń wprowadzonych przez władze państwowe. Nadto przypominam, że ciała osób zmarłych na choroby zakaźne wyszczególnione w rozporządzeniach Ministra Zdrowia winny być grzebane według specjalnych procedur, w tym bez możliwości wnoszenia trumny do kościoła czy kaplicy cmentarnej (wykaz tekstów prawnych poniżej).
Ponadto, mając na uwadze troskę o zbawienie dusz, zezwalam duszpasterzom na odwiedziny chorych z posługą sakramentalną, ilekroć sami wierni o to proszą z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Tarnów, 14.05.2020.
BISKUP TARNO